flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про відповідальність за керування транспортними засоби у стані сп'яніння

25 травня 2018, 15:00

 

 

       Одним з різновидів юридичної відповідальності є адміністративна відповідальність, що полягає у застосуванні до особи, яка вчинила адміністративний проступок, певного заходу – адміністративного стягнення.

       Підставою адміністративної відповідальності є адміністративне правопорушення  (проступок). 

      Суб’єктами адміністративних правопорушень є фізичні особи – громадяни і посадові особи. Серед суб’єктів  адміністративних правопорушень вирізняються так звані спеціальні суб’єкти, а саме такі, які  мають певні особливості щодо вчинення окремих  адміністративних правопорушень або не несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.

      Відповідно до вимог ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) адміністративне правопорушення (проступок) це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.

      За вчинення адміністративних правопорушень можуть застосовуватись такі адміністративні стягнення: 

  • попередження;
  • штраф; 
  • оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення;
  • конфіскація: предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення; грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення;
  • позбавлення спеціального права, наданого даному громадянинові (в даному випадку - права керування транспортними засобами);

5-1) громадські роботи;

6) виправні роботи;

7) адміністративний арешт.

Серед справ даного виду судочинства особливе місце посідають справи за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 130, тобто керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного чи іншого сп»яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Це один з небагатьох видів правопорушення,  за які санкція статті передбачає штраф у великому розмірі.

Так, частина 1 статті 130 КУпАП за керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного чи іншого сп»яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває  в стані такого сп»яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановлено порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп»яніння  або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян(10200 грн) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі шестисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян(10200 грн).

    Частиною другою даної статті за повторне вчинення протягом року будь-якого порушення, передбаченого частиною першою, законодавець передбачив покарання у вигляді накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (20400 грн) з позбавленням права керування транспортним засобом на строк три роки і на інших осіб – накладення штрафу у розмірі однієї тисячі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (20400 грн) з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

    В разі вчинення дій, передбачених частиною першою даної статті, особою, яка двічі протягом року притягувалась до адміністративної відповідальності за аналогічні правопорушення, відповідальність настає у вигляді накладення штрафу на водіїв у розмірі до двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (40800 грн) з позбавленням права керування транспортним засобом на строк десять років і на інших осіб - накладення штрафу на водіїв у розмірі до двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (40800 грн)з оплатним вилучення транспортного засобу чи без такого.

   Вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків,  а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чм іншого сп»ягніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду,- тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або адміністративний ареш на строк п»ятнадцять діб, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

    Слід зауважити, що водієм є особа, яка має посвідчення на право керування транспортним засобом. Іншою особою в контексті даної статті виступає особа, яка керує транспортним засобом не маючи вищеозначеного посвідчення.

         Протягом 2017 року до відповідальності притягнуто 80 осіб, з них 79 – до сплати штрафу, одну особу - до адміністративного арешту.

        Рішенням суду присуджено до стягнення штрафу на загальну суму 877500 грн. 

        З наведених статистичних даних вбачається, що, незважаючи на великі суми штрафів, непомірні для багатьох громадян,  кількість правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП з року в рік не зменшується. На поведінку правопорушників  не впливають ні надзвичайно великі суми штрафів, ні позбавлення права керування транспортними засобами, ні  життя та здоров»я  оточуючих, яким вони можуть загрожувати, ні потенційна небезпека для власного здоров»я та життя.

        Крім створення загрози для інших учасників дорожнього руху, особи, які керують транспортними засобами в стані алкогольного сп»яніння, ставлять в скрутне матеріальне становище власні родини, оскільки в багатьох випадках даний вид адміністративного правопорушення супроводжується вчиненням дорожньо-транспортної пригоди з пошкодженням чужого або власного майна. Заподіяна шкода підлягає відшкодуванню. Крім того, сплата штрафу передбачає одноразове внесення на рахунок місцевого бюджету визначеної судом суми . А це солідний удар по сімейному бюджету. Те це не все. Законом України «Про судовий збір» за розгляд судом справи про адміністративне правопорушення передбачено стягнення з винної особи судового збору. В 2017 році сума судового збору становила  320 грн. щоб поміркувати. В підсумку виходить велика сума, яку багато хто з порушників не заробить і за кілька місяців. Тож, сідаючи за кермо напідпитку, слід пам»ятати не лише про свої потреби та забаганки, а й про наслідки, які можуть виникнути в результаті протиправних дій.

       

       Прес-служба суду